Kozojedy

Obec Kozojedy

První písemná zmínka je z roku 1352.  Asi jeden kilometr od obce stojí kostel sv. Martina. Je to jeden ze čtyř kostelů na Černokostelecku uvedených v desátkovém rejstříku. Původně románská stavba byla v 16. století přestavěna. Ještě na počátku 17. století byly u kostelíka 2 chaloupky. Podle záznamů se zde nedostávalo vody a lidé si začali stavět nová obydlí kolem studánky, která je nyní uprostřed vesnice. Po čtvrt hodině chůze od kostelíka podél divokého potoka Šembera ( název vznikl pravděpodobně zkomolením slov „Všem bere“ ) stanete na místě zvaném Na Starých Zámkách, kde bývalo slovanské hradiště. Roku 1831 dal v Kozojedech vystavět novou školní budovu kníže Jan z Lichtensteinů, která sloužila do roku 1962. Dnes v ní sídlí obecní úřad.

Kozojedy položené v překrásném přírodním prostředí mají bohatou historii, o čemž svědčí četné nálezy v poslední době. Na úsvitu našich dějin byly Kozojedy územím slovanského kmene Zličanů, jejichž vládnoucí kmen Slavníkovců nechal roku 995 pražský kníže Boleslav II. vyvraždit. Přemyslovci se veškerého území zmocnili, tedy i Kozojed.

Názvy typu Hřibojedy, Máslojedy či Kozojedy jsou prastaré, odkazují do raného středověku a zřejmě skutečně odrážely typické znaky stravy v těch místech.

Internetové připojení v Kozojedech

Se službami od ÚVT Internet s.r.o. máte v této oblasti dostupné vysokorychlostní internetové připojení i chytrou  internetovou televizi (IPTV). Informace o dostupných tarifech jsou k dispozici na webových stránkách poskytovatele uvtnet.cz.

Další zajímavosti

Další zajímavosti v okolí

Stránky obce Kozojedy